• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

24 Kasım 2018

Sakarya Pamukova-Geyve Tanıyalım

Pamukova Sakarya’ya bağlı bir güzel ilçe. Pamukovanın ilçeye  bağlı 30 köyü vardır. İlçe toprakları dağlarla çevrili Sakarya Vâdisinde yer alır. Vâdideki geniş düzlük, Pamukova’yı meydana getirir. Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri, patates, soğan, üzüm, şekerpancarı, elma, armuttur. Sakarya Nehri kıyısında yetiştirilen sebzeler İstanbul’da pazarlanır. Hayvancılık önemli gelir kaynağıdır. En çok sığır ve koyun beslenir.

Pamukova

Sakarya iline bağlı bir ilçe. Merkez bucağına bağlı 30 köyü vardır. İlçe toprakları dağlarla çevrili Sakarya Vadisinde yer alır. Vadideki geniş düzlük, Pamukova’yı meydana getirir. Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri, patates, soğan, üzüm, şekerpancarı, elma, armuttur. Sakarya Nehri kıyısında yetiştirilen sebzeler İstanbul’da pazarlanır. Hayvancılık önemli gelir kaynağıdır. En çok sığır ve koyun beslenir.

İlçe merkezi Adapazarı-Bilecik-Eskişehir karayolu üzerinde kurulmuştur. İl merkezine 43 km mesafededir. Ankara-İstanbul demiryolu ilçeden geçer. Geyve’ye bağlı bir bucakken 19 Haziran 1987’de 3392 sayılı kanunla ilçe oldu. Belediyesi 1947’de kurulmuştur. 

Geyve

Sakarya iline bağlı ilçelerden biri.

Sakarya iline bağlı bir ilçe.Yüzölçümü 1.395 kilometrekare, nüfusu 51.747 dir. İlçenin yüzeyi genel olarak, yer yer çok dik meyilli sırtlardan ibarettir. Halkın başlıca geçimi meyvecilik ve ormancılıkla olmaktadır.İlçe merkezi 3.663 nüfuslu Geyve kasabasıdır.

GEYVE SAKARYA İLİNİN EN GÜZEL İLÇESİDİR.AYVASIYLA VE ÜZÜMÜYLE MEŞHURDUR.YERLİ HALK MANAV KÖKEHLİDİR.GEYVE nin HERŞEYİ MEŞHURDUR.TARİHİ SAKARYA KÖPRÜSÜ BURADA BULUNMAKTADIR.2.BEYAZIT DÖNEMİNDE YAPILMIŞTIR.ALUATPAŞA BELDESİNDE KUVAİYE MİLLİ MÜZESİ BULUNMAKTADIR.ALİ FUAT PAŞA NIN MEZARIDA BURADADIR.
kaynak:www.turkcebilgi.com

Etiketler:
Share
574 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?