• Ender Gül Anaokulu
  • nartanem anaokulu
  • eso erhan sarıca okulları

logo

“Sen Sor Ben Anlatayım” ın konuğu Filiz Aldemir

İnci Geçkil’in “Sen Sor Ben Anlatayım” ın Bu Hafta ki Konuğu Sosyolog, Siyaset ve Aile Danışmanı, Yaşam Koçu Sayın Filiz Aldemir…

İnci Geçkil: Bize kendinizden kısaca bahseder misiniz; Filiz Aldemir kimdir?
Filiz Aldemir: Öncelikle hepimize merhabalar. Her şeyden önce ben bir bireyim, anneyim, eşim ve daha sonra üreterek çalışanım.. Ortaklarımın da olduğu bir eğitim firmasının sahibiyim Sosyal medyayı aktif kullanan, köşe yazıları yazan bir eğitmenim Her ne kadar siz beni, “Aile Danışmanı” diye tanıtmış olsanız da ben bunun yanında daha çok siyasilere danışmanlık yapmaktayım
İnci Geçkil: Neden bu mesleği seçtiniz? Bu mesleği düşünmeden önce ve bugünkü duygularınız arasında ne fark var?
Filiz Aldemir: Aslında benim sürecimde mesleğim beni seçti. Ben de bu minvalde başımla beraber diyerek ve severek yürümeyi seçtim. Bu mesleği daha evvel düşünmediğim için, duygularımı tarif edemiyorum. Ama bu mesleği yaparken duygularım gayet şevkli, heyecanlı, renkli.. severek ve isteyerek yapıyorum. Ve bir o kadarda karşılıklı öğretici ve eğlenceli .
İnci Geçkil: Ailenizden biraz bahseder misiniz? Ailenizin seçimlerinizdeki desteği ne kadar etkili oldu?
Filiz Aldemir: Benim zamanımın ve ortamımın çocukları çok hedefli ya da destekli değildi. Benim ailem ise bu anlamda anlayışlı, motive eden, sahip çıkan ve ait hissettiğim bir alan ve halen öyle.. Ailem ne yapmalıyım ya da nasıl bir hedef koymalıyım bilmezdi. Ama yinede elinden geldiğince her şekilde desteklerdi. Ben ve kardeşlerim bu desteğin çok faydasını gördük.. Çok şükür!
İnci Geçkil: Kitap okur musunuz.? Ne tür kitapları tercih edersiniz.? Kitap okumak size ne kazandırdı?
Filiz Aldemir: Kitap okurum.. Yaşamım boyunca tek bir yerden bakmamak için her türden kitap okumayı seçtim. İstedim ki, her konuda bir fikrim olsun ve bende bu kitapların içinden bana en yakın olanı seçeyim. Derseniz ki, “bunların içinde en çok hangisini kendinize yakın bulduğunuz?” Tabiki insanın kendini tanıması, bilmesi, sevmesi yani insana dair kitaplar ilgimi çekti.
İnci Geçkil: Siyaset Danışmanlığı nedir?
Filiz Aldemir: Bizim ülkemizde genelde bir yere gelme, o geldiği yerden güç alarak önemli olma duygusu hakim. Görev bilincinin ve yararlı olmanın fayda sağlamanın az olduğu daha çok koltuk sevdasının geçerli olduğu bir dönemdeyiz. Siyaset Danışmanlığı bu anlamda, siyasilere daha çok farkındalık kazandırma anlamında etkili! Bazı insanlar doğuştan siyasetçidirler. Yeteneklidirler. Bu tipler “bunun üzerine daha ne katabiliriz?” diye bakarlar Bazıları sadece prestij için isterler. Bazıları hizmet etmek isterler.. Biz bu anlamda önce kişiye kişiyi gösterip, kendi ile ilgili güçlü güçsüz yönlerini keşfettiriyoruz. Daha sonra eksik olan ya da tamamlanması gereken ve siyaset için gerekli olan; beden dili, imaj, algı dili, hipnotik dil kalıpları, kendini ifade, empati, vizyon, proje ve medya gibi daha bir çok alanda destek veriyoruz.
İnci Geçkil: Siyaset Danışmanlığının Amacı Nedir?
Filiz Aldemir: Bizim ülkemizde kişiler siyasete soyunduğunda, kim soyunursa soyunsun hep en tepeye göz dikiyor. Ya da hizmet edeceğim diye kendi kendini manipüle edebiliyor. Bu gibi durumlarda hayal kırıklığı yaşama olasılıkları yüksek. Bizde danışmanlığın amacı, kişinin güçlü güçsüz yönlerini tanıtma, İnci Geçkil: Siyasilere bireysel danışmanlıkta yapıyor musunuz?
Filiz Aldemir: Evet yapıyoruz. Stresli olana stres ile ilgili, öfkeli olana öfke ile ilgili bunları yönetmeyle ilgili çalışmalarımız oluyor. Aynı zamanda heyecanlı olanlar oluyor. Onlara teknik çalışmalar yapıyoruz. Kişiliğine uygun tarzlar belirliyoruz. Bu durumda bu tarzları benimsemesi daha kolay oluyor. Kişiliğine uygun giyim kuşamını ayarlıyoruz. Her birey kendine özel ve münhasırdır. Bizde bu yoldan hareket ediyoruz.
İnci Geçkil: Evlilik Ve Siyaset Danışmanlığı ikisi arasında nasıl bir benzerlik ya da fark var?
Filiz Aldemir: Aslına bakarsanız evliliğin bir ortaklık olması gibi, siyasette bir evlilik ve ortaklık. Evlilikte bir partnerle evlenirken, aslında o partnerin kişiliği ile, ailesi ile ve sülalesi ile bir diyaloğa giriyorsun. Ve kendi kişiliğini bu durumla uyumlu hale getiren bir süreç yaşıyorsun. Siyasette böyle. Önce kendi kişiliğin ile bir partiye giriyorsun, orada bir ortaklık, bir ve evlilik bir anlaşma yaparak aidiyet duygusuyla hareket ediyorsun. Tıpkı evliliğin kendi içindeki kuralları ve dinamikleri gibi, siyasetin de kendi içinde dinamikleri ve kuralları içinde hareket ediyorsun.
İnci Geçkil: Aile Terapisi/Aile Danışmanlığı nedir?
Filiz Aldemir: Aile danışmanlığı, Aile İlişkilerini kapsayan danışmanlık hizmetine denir. Aile danışmanı, ilişkiler açısından sorunları olan insanların, evlilik, ayrılık ve boşanma sırasında, çocuklarla ve aile ile ilgili kişisel veya kişiler arasındaki sorunların üstesinden daha rahat bir şekilde gelmelerine yardımcı olmaktır.
İnci Geçkil: Aile Terapisi/Aile Danışmanlığının Amacı Nedir?
Filiz Aldemir: Yeni evli çiftlerin yaşadığı sorunlar Evliliğe uyum süreci Ortak bütçe oluşturma Kök aile sorunları Aldatma Kıskançlık Cinsellik problemleri Tek ebeveyn İkinci evlilikler Çocuksuz aile İletişim sorunları Çatışma çözme Bu ve bu gibi durumlarda eşlere çözüm odaklı bakış açısı sağlayarak, sağlıklı iletişim kurdurmadır. Amaç kendi aralarında birliği ve dirliği sağlamaktır.
İnci Geçkil: Çift Terapisi Nedir?
Filiz Aldemir: Her birey dünyaya kendinden bakar, kendinden algılar. Çoğu zaman tek taraflı baktığı içinde çatışma yaşar. İşte bu çatışmayı hem içinde hem de karşılıklı yaşamamak için çiftlerin birbirilerine empatik davranabilmeleri gerekir. Çift terapisi çiftlerin hem kendinden hem de karşıdan bakabilmeleri için yapılan çalışmadır. Amaç ise karşılıklı iletişimi sağlıklı kılmaktır.
İnci Geçkil: Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?
Filiz Aldemir: Yukarıda belirttiğimiz gibi evlilik öncesi danışmanlık, çiftlerin birbirlerini tanımaları, karşılıklı artı ve eksi yönlerini görmeleri, birbirlerini olduğu gibi kabul etmeleri ve sağlıklı evlilik kurumunun anlatıldığı süreçtir. Çünkü iki farklı insan iki farklı aile artık bir ömür diyerek yola çıkıyor. Kaldı ki insan dönem dönem kendiyle dahi anlaşamazken, evlilikle bir sorumluluğa giriyor. İşte biz bu noktada devreye giriyoruz ve evlilik öncesi danışmanlığı yapıyoruz.
İnci Geçkil: Aile ve Evlilik/Çift Terapisi Seansları Ne Kadar Sürüyor?
Filiz Aldemir: Her çalışma gibi bu çalışmalarda kişiden kişiye değişiyor. Kişinin uyum süreci, kabul süreci onun kişiliği ile ilintili devam ediyor. Öyle oluyor ki, tek seans kişinin hayatını değiştirebiliyor. Ya da öyle oluyor ki, kişi kendide farkında olmadığı şekilde direnç gösterebiliyor. Bu tip çalışmalara şu kadar süre demeyi doğru bulmuyorum. Çünkü her insan kendine farklı ve şahsına münhasır.
İnci Geçkil: Biraz da yaşam koçluğu hakkında sorular soralım. Koçluk tam olarak nedir,kısa bir tanım yapabilir misin?
Filiz Aldemir: Koçluk bir anlamda mentörlük, yani kişinin tıkandığı yerde ona yolları ve olasılıkları gösteren, yolu fark ettiren demektir. Son yıllarda günümüzün gözde mesleklerinden olup, bir çok insana gerçek anlamda kolaylık sağlayan bir alandır.
İnci Geçkil: Koçluk görüşmeleri nasıl yapılıyor?
Filiz Aldemir: Koçluk görüşmeleri daha çok soru cevap şeklindedir. Yani kişiye sorular sorarak, kişinin verdiği cevapla çözümü de kendine buldurmaktır. Kişi kendi sorununa kendi çözüm bulduğunda, kendine bir farkındalık ve güven oluşturmaktır. Zaten kişinin en temel ihtiyacı ise farkındalık, kendine inanç ve güvendir.
İnci Geçkil: Ne kadar süre koçluk almak gerekir?
Filiz Aldemir: Bir şeyi süreyle kısıtlamak, onu sınırlandırmaktır. Sınırlanan şey insanı kasar. Biz burada her kişi kendine münhasır ve özel derken aynı zamanda kişinin alması ve algısı da farklıdır. Bu sebeple kişi kendine “tamam bu bana yeter, ben artık kendim halledebilirim” noktasına taşımaktır. Bunu da zaten kişi kendi karar verir. Kendine inandığı güvendiği noktada kendi bırakabilir. Aslında biz sadece yollar gösteririz, kişi kararı kendi verir ve yolu kendi seçer. Böylece yaşamının da sorumluluğunu almış olur. Zaten sorumluluk alana söyleyecek bir şey kalmamıştır.
İnci Geçkil: Üzerinde çalışılan konular genel olarak nelerdir?
Filiz Aldemir: Çoğu insan kendi dünyasında kısırdöngü yaşıyor. Şimdi herkes yaşam amacını arıyor. Günümüz kapitalist dünyasında insanın en temel ihtiyacı rahat olmayı ve akışta kalmayı öğrenmek. Bunu öğrendiğinde amacı da gelip kendini buluyor. Bazı insan ne istediğini biliyor ama ne yapacağını bilmiyor. Burada da biz devreye giriyoruz. Kişiye sorular sorarak, kendi cevaplarıyla ne yapmaları gerektiğini kendilerinin bulmalarına yardımcı oluyoruz.
İnci Geçkil: Kısa sürede kesin sonuç alma garantisi var mı?
Filiz Aldemir: İnsanın en temel sorunu; sonuca en hızlı en kolay, en çabuk nasıl ulaşırım? Haliyle bu durum kişide baskı yaratıyor. Çünkü hangi çalışma olursa olsun içinde bir sabır döngüsü vardır. Kaldı ki, Kuran’ı Kerim de bile en çok sabırdan bahsedilir. Ayrıca hiç bir çalışmada kesin sonuç diye bir şey yoktur. Hele hele bu bir insansa. Çünkü insan her zaman her durumda değişen bir varlık olduğu için değişim de insanın kendiyle ilgilidir.
İnci Geçkil: Son olarak sorularımızı yanıtsız bırakmadığınız için src haber ailesi olarak teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Filiz Aldemir: Şunu söylemek isterim, insan çok kıymetli ve değişebilen bir varlık. Değişmek isteyen değişir, gelişmek isteyen gelişir. Yeter ki, doğru istemesini bilsin. Enerjisini doğru yerde kullansın. Bilmiyorsa öğrensin. Çünkü öğrenmek hayat boyu süren bir süreçtir. Ben de sizlere yürekten teşekkür ederim.. saygılar

Etiketler: » » » » » »
Share
660 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?