• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Son dakika: İdlib’te kimyasal saldırı 100 den fazla fankaybı

İdlib’te kimyasal saldırı: Ölenlerin çocuğu çocuk

 

Suriye‘nin batısındaki İdlib’e bağlı Han Şeyhun kasabasında Rus savaş uçaklarının kimyasal saldırısında en az 100 kişinin öldüğü  500’den fazla kasaba sakini etkilendiği bildirildi.Sabah saat 06.45’te gerçekleşen saldırıda yaşamını yitirenlerin ise ne yazık ki bir çoğu çocuk.  Rus Uçaklarının attığı kimyasal bombalardan hayatını kaybedenlerin fotoğraflarında çok sayıda sivil yerde hareketsiz bir şekilde yattığı ve Özel kıyafet giymiş sağlık ekiplerinin kurtarmayı bekleyen  yaralıları taşıdığı görülüyor. Sınırın Türkiye tarafında da hareketlilik arttı.Anadolu Ajansı, bu kimyasal saldırının ardından çok sayıda ambulansın Cilve gözü Sınır Kapısında beklediğini aktardı. Özel kıyafet giymiş sağlık ekiplerinin getirdiği yaralıların ilk kontrolünü kimyasal yıkama çadırında yapıldıktan sonra Türkiye’ye girişlerine izin veriliyor.Dünyada şok etkisi yaratan saldırı sonrası  Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. Saldırı da Kullanılan gazın Sarin gazı olma ihtimali üzerinde duruluyor. Rus savaş uçakları İlk saldırının ardından yaralıların taşındığı hastane havadan vurduğu gelen bilgiler arasında  Saldırı ile açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı,ise,  kendi uçaklarının bu  saldırıya katılmadığını savundu. Rejime yakın El Masdar gibi bazı yayın organları, birkaç gün önceden  rejim ordusu ve Rus komandoların İdlib’in güneyinde büyük bir saldırıya hazırlandığını duyurmuştu. Aman nedense rejime yakın yayın organında  bugünkü saldırı ile ilgili hiçbir bir haber yer almıyor. Birleşmiş Milletler, savaş suçu müfettişlerinin İdlib’deki saldırıyı araştıracaklarını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı: ‘İdlib’teki saldırıyı Şiddetle Kınıyoruzİ

Dış işleri Bakanlığınından gelen açıklamada ‘İdlib’teki saldırıları şiddetle kınıyoruz. Uluslararası toplum tepkisini ortaya koydu.’ denildi.

Erdoğan:  İnsanlık Dışı Saldırı Kabul Edilemez

St. Petersburg’daki terör saldırısının ardından başsağlığı için Rusya lideri Vladimir Putin’i arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşmede Astana sürecindeki ilerlemeyi riske attığını belirterek bu saldırının  “İnsanlık dışı saldırı kabul edilemez” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı “Bu iğrenç saldırıyı kınıyorum:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi‘ni acil toplantıya çağıran Fransa Dışişleri Bakanı “Bu iğrenç saldırıyı kınıyorum” Dedi

Dilek Soyak

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1613 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI