• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

SOSYAL MEDYANIN ASOSYAL YALNIZLARI

Sosyal medyanın bir çoğumuzun hayatına girdiği andan itibaren zamanımızın neredeyse tamamını aldığını biliyoruz.bir çoğumuzda çevremizden çoğu zaman sosyal medyanın insan psikolojisine zarar verdiğine dair şikayet ve tespitleri duymaya alışkınız.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Yakın zamanda yapılan sosyal medya araştırması, bu tespitlerin doğru olduğunu söylüyor. Araştırmayı yöneten Profesör Brian Primack’a göre, sosyal medya kullanımı arttıkça insanların sosyalleşmesi azalıyor.

17-33 yaş arasındaki 2000 birey arasında yapılan araştırmaya göre, sosyal medyada günde iki saatten fazla zaman geçirmek, bireylerin kendini sosyal dünyadan izole etme ihtimalini iki kat arttırıyor. Bir diğer deyişe, fazla sosyal medya kullanımı bireylerin karakter “asosyal” geliştirmesiyle sonuçlanabiliyor.

Sosyal medyamı asosyalliği  tetikliyor?

Araştırmada katılımcıların Facebook, Instagram, Twitter,WhatsApp ve Tumbir etkinlikleri incelendi. Millenial kuşağının en çok kullandığı sosyal mecralar olan bu üç servisten toplanan verilerle şekillen araştırma sonuçlarını yorumlayan Pitsburgh Üniversitesi pediatri bölümünden Elizabeth Miller’a göre, hangi etkinin birbirini tetiklediğini tespit etmek de kolay değil.Sosyal Medyamı asosyal yapıyor?

Sosyal Medyamı Asosyal yapıyor yoksa asosyaller böylemi tatmin oluyor.İnsanlar sosyal olarak izole olmaya eğimli bir karaktere sahip oldukları için mi sosyal medyaya daha fazla zaman ayırıyorlar yoksa sosyal medyaya daha fazla zaman ayırdıkları için mi izole bir karakter geliştiriyorlar, bu net değil. Bu amaçla farklı araştırmaların tasarlanması da gündemde.

Ancak, Ülkemizde özelliklede genç kuşak arasında sosyal medyanın kullanımı ile sosyal olarak yalnız bir karakter geliştirme arasında yüksek bir korelasyon olduğu tespit edilmiş durumda.Bu nedenle bizler daha çok zamanımızı ailemizle ve arkadaşlarımızla geçirmeye çalışmalıyız

Erhan SARICA

 

Etiketler: » » » » » »
Share
510 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI