• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Suriyeli Çocukların Karne Sevinci

الأطفال السوريين الفرح التقييمات

اقترب يوم بطاقة تقرير هذا العام، كل منزل كامب ومخيم يدرس باعتباره الإثارة غير سورية بطاقة تقرير الطلاب في تركيا sardı.suri الطلاب لى بعض المدارس الحكومية في تركيا مع الطلاب العمل الأكاديمي في حين لا يزال جزء كبير في

GEM المشاركة هي الأنشطة التعليمية في مراكز التدريب المؤقتة .

لقد كنا شركاء في تقرير العام الماضي من الطلاب السوريين الذين يعيشون في الفرح AVCILAR، التقنين في مراكز

التدريب المؤقتة السوريين الذين يعيشون في الطلاب اسن يورت بغض النظر عن ثروة هذا العام، ونحن سوف نشارك في الإثارة نتشارك معك.

Enfants syriens Joy Ratings

Le jour de la carte de rapport de cette année approchait, tout Kamp-maison et le camp étudiant comme une excitation de carte de rapport des étudiants non-syrienne en Turquie étudiants li certaines écoles publiques en Turquie avec les étudiants carrière universitaire tout en une grande partie du GEM participer sont les activités éducatives dans les centres de formation temporaires .

Nous avons été partenaires dans l’année dernier rapport des étudiants syriens vivant dans la joie Avcılar, le rationnement dans les centres de formation temporaires Syriens vivant dans des étudiants Esenyurt quelle que soit la fortune cette année et nous allons partager l’enthousiasme que nous partageons avec vous.

Suriyeli Çocukların Karne Sevinci

Bu yıl da karne günü yaklaşırken Tüm Türkiye’de Kamp içi ve kamp dışı olarak eğitim gören Suriyeli öğrencileri karne heyecanı kapladı.Suriyeli öğrencilerin bir kısmı devlet okullarında türk öğrencilerle birlikte eğitim öğretim hayatına devam ederken büyük bir kısmıda GEM Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitim öğretim faaliyetlerine katılmaktalar.

Geçen yıl Avcılar’da yaşayan  Suriyeli öğrencilerin karne sevincine ortak olmuştuk, bu yılda kısmet olursa Esenyurt’ta yaşayan Suriyeli öğrencilerin Geçici Eğitim Merkezlerindeki karne heyecanına ortak olacağız ve sizlerle paylaşacağız.

Syrian Sevens Scorecard

This year, as well as the day of the report day, all the Syrian students who were studying in and out of camp in Turkey were excited. Some of the students were in public schools while participating in education and training activities at GEM Temporary Training Centers .

Last year, the Syrian students who lived in Avcılar have become a shareholder of the report card. If this is the case, we will share and share with you the excitement of the report card at the Temporary Training Centers of the Syrian students living in Esenyurt.

 

Türkiye’ye sığınan Suriyeli sığınmacı 757 çocuk Geçen yıl Avcılar’da karne sevinci yaşamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nun kontrolünden geçirilen Arapça baskılı kitaplarda Atatürk Ortaokulun’da öğrenim gören Suriyeli çocuklara törenle Arapça hazırlanmış karneleri dağıtılmıştı.

Aileleri ile savaştan kaçan çocukların eğitimlerinde geri kalmaması amacıyla hazırlanan proje kapsamında Avcılar’daki Atatürk Ortaokulu, öğleden sonra Suriyeli miniklere açıldı. Uluslararası Şefkat Der’in katkıları ile Avcılar’da sınıfları Suriyeli miniklere açılan okul, sığınmacılardan büyük ilgi gördü.

İki ülke öğrencilerinin eğitim gördüğü Atatürk Ortaokulu’nun Müdürü Polat Ercan, saat 08.00-15.00 saatleri arasında orta okul düzeyinde eğitim gören Türk öğrencilerden sonra Suriyeli ilkokul düzeyindeki öğrencilerin saat 20.00’ye kadar ders gördüklerini söyledi. Arapça eğitim gören Suriyeli öğrencilere Halk Eğitim Merkezi’nden görevlendirilen 2 Türk öğretmen Suriyeli çocuklara haftada 3’er saat Türkçe verdiler.

KARNE SEVİNCİ

Suriyeli küçük öğrenciler eğitim yılının son gününde okula anneleri ile gelirken, Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan’ın da katıldığı karne töreni yapıldı. Bazı sınıflarda başarılı öğrencilere ‘Milli Eğitim Bakanlığı Geçici Eğitim Merkezi Öğrenci Karnesi’ dağıtan Kaymakam Doğan, Avcılar’da 25 bine yakın Suriyeli sığınmacı bulunduğunu, Arapça eğitim gören Suriyeli çocuklar için öğretmenlerin ücretini devletin karşıladığını söyledi. Kaymakam Doğan, gelecekte ülkelerinde iyi yerlere gelmesini dilediği Suriyeli çocukların son derece mutlu olduğunu belirterek, “Ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimize devletimizin şefkatini, her türlü hizmetini gösteriyoruz. Tabiri caiz ise bizler ensar, onlar mücahir. Onları seviyoruz. Bizim çocuklarımızdan farklı bir hizmet değil hemen hemen aynı hizmeti alıyorlar. Hiçbir farkları yok. Türkiye Cumhuriyeti devleti halkıyla kardeşlerinin yanında sağlık ve eğitim ile ilgili diğer konularla ilgili sıkıntılarda elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz” dediler.

“DERS KİTAPLARI MİLLİ EĞİTİM ONAYLI”

Avcılar Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Suriyeli çocukların gördükleri derslerdeki kitapların Milli Eğitim Müfredatı’ndan geçtikten sonra Uluslararası Şefkat Der tarafından bastırıldığını belirtirken, “Tarihteki meşhur yanlışlar; örneğin Hatay meselesi diğer şeylerle ilgili yanlışlar bu kitaplarda yer almıyor. Tarihimizi ve ülkelerindeki tarihi doğru öğreniyorlar” diye konuştu.

Suriyeli çocuklardan biri Türkçe ve Arapça ilahi okurken, öğrencilerden biri Türkçe yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederken, “Savaş mağduru çocuklar olarak bize bu okulu tahsis ederek eğitimsiz koymadı. Bize kucak açtı ve bizim için tüm imkanları seferber etti. Yaşasın Türkiye-Suriye dostluğu” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından öğrencilere Arapça hazırlanan karneleri dağıtılmıştı.

Bu yıl da karne günü yaklaşırken Tüm Türkiye’de Kamp içi ve kamp dışı olarak eğitim gören Suriyeli öğrencileri karne heyecanı kapladı.Suriyeli öğrencilerin bir kısmı devlet okullarında türk öğrencilerle birlikte eğitim öğretim hayatına devam ederken büyük bir kısmıda GEM Geçici Eğitim Merkezlerinde eğitim öğretim faaliyetlerine katılmaktalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak :sozcu.com.tr

Etiketler: » » » » » » » »
Share
630 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?