• Ender Gül Anaokulu

logo

Suriyeli Çocukların Öğretmenleri Kursa Başladı

Suriyeli Çocukların Öğretmenleri Kursa Başladı! Geçici olarak görevlendirilen öğretmenler, Suriyeli çocuklara Türkçe öğretecekler.

Suriyeli öğretmenler, eğitim çağındaki Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemine girişini sağlamak ve bilgiyi öğretmek için çeşitli eğitim alanlarında  ilçesinde eğitim görmeye başladı. “Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi” kapsamında Türkçenin öğretilmesine yönelik kursta,suriyeli öğretmenler formasyuon eğitimi almaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından illerde düzenlenen eğitimde, öğretmenlere savaştan kaçan, sahipsiz, travma geçirmiş ve psikolojisi bozuk çocuklara nasıl davranılması gerektiği konuları uzman akademisyenler tarafından anlatılıyor. Suriyeli öğrencilere bilgiyi öğretmek için eğitim verilen öğretmenler, iki haftalık eğitimi tamamladıktan sonra 15/09/2017 Cuma günü sona erecek ve öğretmenler eski görev yerlerine atanacaklar.

Eğitimci,Gazeteci,Yazar Erhan SARICA Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden yaklaşık 3 milyon Suriyeli olduğunu söyledi. Suriyelilerin yaşadığı kamplarda geçici eğitim merkezleri kurulduğunu hatırlatan SARICA, bu merkezlerde Suriyeli çocuklara Arap eğitmenler tarafından eğitim verildiğini anlattı. SARICA, konunun belirsizliği nedeniyle kalıcı bir proje üretilme yoluna gidildiğini ifade ederek, “Suriyeli misafirlerin çocuklarının, Türkiye’deki eğitim sistemine dahil edilerek eğitim alması hasıl oldu. Bununla alakalı olarak da çeşitli uluslararası kuruluşlarla projeler geliştiriliyo. Bu kapsamda iki ayrı proje var. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Avrupa Birliği arasında yapılan proje kapsamında 4 bin 200 sözleşmeli öğretmen Suriyeli çocuklara Türkçe eğitimi vermek için zaten göreve başlatılmıştı dedi.

Eğitimci,Gazeteci,Yazar Erhan SARICA “Eğitimler devam edecek” Suriyelilere, kamplarda sadece Arapça değil Türkçe eğitim verilerek Türkiye’yi tanımalarını istediklerini belirten Aktekin, şunları kaydetti: “Yabancılara Türkçe eğitimi, akademik olarak Türkiye’de yeni gelişen bir alan. Yurt dışında bu alanda kurulan Yunus Emre Enstitüsü var. Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde yabancılara Türkçe öğretme konusunda uzman akademisyenler bize katkı sunuyor. Uzmanlar, buradaki öğretmenlere sözlü ve yazılı eğitimler verecek ve daha sonra görev yerlerine gönderilecekler. UNICEF ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü arasında yapılan proje var. Ağustos ayında biz genel müdürlük olarak kamplarda yaşayan 20 bin Suriyeli öğretmene formasyon eğitimi verdik. Bundan sonra UNICEF bizden sınıfında yabancı öğrenci olan Türk öğretmenlere eğitim vermemizi istedi. Bu kapsamda 81 ilden yaklaşık 500 öğretmeni eğitime aldık. Bu öğretmelere, uzman akademisyenler tarafından savaştan kaçmış, travma geçirmiş öğrencilere nasıl davranılır, bunların eğitiminde nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konularda eğitim verilecek. İki haftalık eğitimden sonra sınıfında yabancı öğrenci olan öğretmenler, aldıkları eğitimi uygulayacak. Şu anda Türkiye’de resmi eğitim kurumlarında 250 bin yabancı uyruklu öğrenci var. Bu eğitimler gelecek sene de devam edecek.”

Eğitimler 05/09/2017 Salı başlayan eğitim 15/09/2017 Cuma günü sona erecek ve öğretmenler eski görev yerlerine atanacaklar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
789 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?