• Ender Gül Anaokulu

logo

TİCARİ ARAÇLAR SRC BELGESİZ YOLA ÇIKMASIN!

Ehliyeti olanların, ticari araçları kullanabilmesi için alması gereken belge türü, SRC belgesi. SRC belgesi sahibi olduktan sonra ticari amaçlı araçları sorunsuz bir şekilde kullanabilir ve herhangi bir cezai uygulamaya tabi olmazsınız. Peki, SRC belgesi nedir? Src Belgesi nereden alınır? SRC belgesini nasıl alabilirim? SRC belgesi başvuru şartları nelerdir?

Src belgesi standart ehliyet belgesi sahiplerinin, ticari maksatlı kullanılan araçları kullanabilmeleri için alınması gereken bir belge türüdür. SRC belgesi alabilmek için öncelikle muaf ya da eğitim alma durumunuza bakılır ve başvurunuz sırasında buna göre işlemleriniz gerçekleştirilir. Şayet 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış iseniz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınava ve herhangi bir kursa girmeye gerek kalmadan SRC belgesi alabilmeniz mümkün. Fakat bu tarihten sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumumuza başvuru yapıp, yeterli eğitimi alan ve başvuru şartlarını karşılayan kişiler daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan SRC belgesi sınavı üzerinden 100 üzerinden 70 puan almaları gerek. Bunu alan kişiler SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış olanlar eğitim ve sınavsız başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce E sınıfı ehliyete sahip olanlar ise SRC 5 haricinde tüm SRC belgelerinden istediklerini alabilmektedirler. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise 65 yaşını doldurmuş insanların SRC belgesi almak için başvuruda bulunamıyor olmaları. Bu kişiler herhangi bir ticari taşıma yapamazlar bu sebepten dolayı da başvuruları engellenmiştir.

SRC Belgesi Başvuru Şartları
1) SRC belgesi alabilmeniz için başvuru esnasında muafiyetli veya kurslu olma durumunuza göre işlem yapılır.
2) Bakanlığın belirlediği kriterlere göre 25 Şubat 2003 den önce ehliyet sahibi olanlar sınava ve kursa girmeden SRC belgesi alabilirken bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise kurs hizmeti yolu ile eğitim aldıktan sonra, ardından yapılacak sınavda başarı elde etmeleri halinde SRC belgelerini alabilirler.
3) 25 Şubat 2003 den önce ehliyeti olanlar SRC belgelerine başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce ehliyet sınıfı E olanlar ise SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC-4 belgelerinden istediğini alabilirler.
4) 65 yaşından gün almış olanlar src belgesi başvurusu yapamazlar.
5) Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayamayan kursiyerler kursa gitmek zorundadır. Toplamda 36 saatlik bir ders programına katılan kursiyerlerin İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlediği sınav takvimine göre yapılacak sınavda %70 başarı sağlamaları gerekmektedir. Sınav toplamda 40 soru üzerinden yapılmakta olup 28 soruya doğru cevap verenler SRC BELGESİ almaya hak kazanırlar.

SRC NAKLİYAT Yönetim Kurulu Başkanı Ercan SARICA SRC Belgesi olmadan ticari araç kullanıcılarının kesinlikle trafiğe çıkmamalarını söyledi.

KAYNAK :Bursa src haber

Etiketler: » » » » » » »
Share
606 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?