• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Üniversiteli gençleri anlayalım.

Hiç düşündünüz mü bin bir emekle üniversiteye giren gençlerin eğitim aldıkları bu süreçte neler yaşadığını. Hiç markette alış veriş yaparken denk geldiniz mi? Onlara ailelerin büyük emekler vererek okuttuğu üniversiteli gençlerimizin hayatı, hiç kolay değil. Ama onlar okuyabilmek ve ailelerine yük olmamak için harcadıkları her kuruşun hesabını yaparak yaşıyorlar. Şimdi bu yazıyı okuyan birçok okuyucum bu da nereden geldi aklına diyebilir. Ben üniversiteye yakın bir yerde oturuyorum. Onlarla markette alışveriş yaparken, bankamatik ten ailelerinin gönderdiği parayı çekerken, kaffelerde, alış veriş merkezlerinde hesap öderken onlara çok denk geliyorum. Öyle de saygılılar ki; anlatamam. Geçenlerde bir süper marketten alışıveriş yaparken bir gurup üniversiteli gence denk geldim. Ellerinde hazır çorba, makarna paketi vs vardı. Onların tam arkasındaydım içlerinden biri acelem olduğunu anladı ve abla sen öne geç dedi.  Önce aşırdım sonra teşekkür ettim.

Hele evlerde kalan üniversiteli gençler tüm bu kısıtlı imkanlar altında okumaya çalışırken fazla tüp gitmesin diye makarna ve sosisi çay makinesinde pişiriyorlar. Pizzayı ütüde ısıtıyorlar. Onlar okumak için mucizeler yaratıyorlar. Birçoğu da ailelerine yük olmamak için, hem okuyor hem çalışıyor. Çeşitli etkinliklerde günlük yevmiye ile çalışan var. Lütfen üniversiteli gençleri anlayalım. Onlar bizim umudumuz, onlar geleceğimiz.

Ailelerinin okumak için onlara gönderdikleri parayı harcarken her kuruşun hesabını yapıyorlar. Öyle kenetlenmişler ki birbirlerine alışveriş merkezlerinde kasada aldıkları üç beş şeyin parasını aralarında paylaşarak ödüyorlar. Hani diyoruz ya şimdiki gençlik öyle mi böyle mi diye. Lütfen ön yargılı olmayalım. Özellikle bu mübarek üç aylarda bayramlarda zekât vs parası vereceğinizde el atında olsa onları da düşünelim.  Ön yargılı davranmak yerine gelin Üniversiteli gençleri anlayalım.

Yazan Dilek Soyak

Etiketler: » » » » » » »
Share
1172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI