• Ender Gül Anaokulu
  • src eğitm kurumları

logo

Yazar Gülcan ERDEM

1-Merhaba kendinizden bahsedermisiniz, Gülcan ERDEM kimdir?

1. Annesi babası mübadelede Balkanlardan gelen bir ailenin ( Mübadelede 1924) ilk çocuklarıyım (1945.) Yani ikinci kuşak. Öğretmen eşiyim. Eşimi 2013 te kaybettim. İki oğlum var yüksek okul mezunu, ikisi de evli. Ben serbest çalışıyorum. Mübadeleyi öğrendiğim ve yaşanmış acı tarihimizi duyup etkilendiğim yaşlarımda yazmam gerektiğini, kaybolup yitmemesini düşündüğüm yıllar on yılı geçti.Çok yoğun çalıştığım için zaman ayıramıyordum ve omuzlarımda yük olmaya başlamıştı. İzmir’de yaşıyordum, “Artık yeter yazılması gerekiyor çok geç kaldım” telaşıyla işlerimi azalttım ve Foça’ya taşındım. Yazdım. Amacım roman yazmak veya yazar olmak değildi, tarihimizi yaşayan insanlarla paylaşmaktı. Birçok insana ulaşabilmekti. Kitabım tarih değil, edebiyat değil, doğal yaşanmış ve hiç değiştirmeden, hiç bir ilave etmeden yazıldı. Dedim ya bildiğimi yaşadığımı paylaşmaktı isteğim. Sanırım oldu, çünki herkes bana geri döndü ve daha önemlisi gözyaşıyla kendi anılarını anlatıyorlar. İşte paylaşmak buydu. Acılar özlemler heyecanlar aynıydı.

2-Yazmaya ne zaman başladınız?

2. Devamı istendi benden. Ben ailemle paylaşmak istemiştim, devamını düşünmemiştim. Ancak her okuyan ya devamını istedi ya da anılarını anlattılar bana. Şimdi ne oldu* Anlatılanları hep beraber yazıyoruz, Birinci kitabım MÜBADİL OLDUM ise İkinci kitabım bunun devamı özet olarak MÜBADİL OLDUK gibi çıktı ortaya.

İkinci kitabım yarıya geldi devam ediyorum.
3-Kısaca kitaplarınızdan bahsedermisiniz
3.Yeni yazmak isteyenlere önerim; Yazmak istemeli. Konusunu araştırmalı. kendi emeği olmalı. Kendi özü özelliği emeği olmalı.
4-Yeni yazmaya başlayacak olanlara önerileriniz nelerdir?
4. Kitap projelerim var evet, devam edeceğim.

5-Yeni kitap projeniz varmı?

 5.Yazılarımı yazarken hayal gücümü hiç zorlamadım, Gerçekleri derliyorum aktarmaya çalışıyorum. Kurgu olmuyor. Okadar herşey hazır ki. İkinci kitabımda tek yaptığım, Yaşlıları bulup onları dinlemek. Şivelerini dahi değiştiremem.
6- Yazılarınızı yazarken hayalgücü sınırlarını zorladığınız oluyormu?
7-Kitaplarınızı yazmaya başlamadan önce bir toplumsal mesaj düşüncesi ile mi başkarsınız, yoksa yazarkenmi şekillenir?
7. Kitaplarımı yazarken Toplumsal mesaja önem veriyorum. Benim kitabımın özüdür bu.Kitabı yazarken düşünmek değil ama içinde olması gereken ve özü yazarken şekillenmeli. Mesajlarım doğrudan değil yaşanarak anlatılanlardır.

 

Etiketler: » » » » »
Share
793 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?