• Ender Gül Anaokulu
 • nartanem anaokulu
 • eso erhan sarıca okulları

logo

Yüzde 10’luk bu oy kaybı nereden kaynaklanıyor?

AKP bu seçiminde kendi kalelerinde kaybetti. Şaşırtıcı sonuçlar elde edilen diğer bölgelerde 1 Kasım 2015 seçiminde yüzde 57 olan AKP-MHP ittifakının oyları referandumda yüzde 46.8’le hayır cephesinin gerisinde kaldı. Oy kaybı yüzde 10’u aştı. Peki, ama bu 2017 referandumundaki  yüzde 10’luk oy kaybı nereden kaynaklanıyor? Biz  sizler  için araştırdık. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra yapılan yüzde on seçim barajlı bu sekizinci  2017 referandumundaki  halk oylamasında  oyların yarısını alamasa da kazandığı milletvekili sayısıyla tek başına iktidar olabildi.Kısaca , hiçbir parti tek başına iktidar olma çoğunluğunu elde edemedi.Gayri resmi olmayan sonuçlara göre sonuçlara göre halkın yüzde 51.36’sı değişikliğe ‘Evet’ dedi. Ancak AKP‘nin özellikle İstanbul gibi büyük ve metropol bir şehirde istenilen sonuca ulaşılamadı. Türkiye’nin 3 büyük şehirlerinden ikisi Ankara ve İzmir‘de de istenilen sonuca ulaşılamadı AKP’nin uzun bir süreden sonra AKP-MHP ortaklığına rağmen İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesi her iki taraf içinde şok etkisi yarattı. 1 Kasım seçimleri ile kıyaslama yapacak olursak, referandumda yüzde 10 oy kaybı yaşayan Erdoğan’ın bu sonuçlar karşısında hayal kırıklığı olarak ifade ediliyor. Akla evet gözüküp hayır diyenler de mi var gibi  bir soruda gelmiyor değil.

MHP: Oy kabının nedeni eyalet tartışmaları

2017 Referandumundan oy kaybıyla çıkan MHP buna neden olarak referanduma iki gün kala başlayan eyalet tartışmalarını gösterirken, önemli olanın sandıktan “evet” sonucunun çıkması diyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren anayasa değişikliğinin Meclis’ten geçmesinde önemli bir rol oynayan MHP, referandumdan Ak parti ile birlikte oy kaybı ile  çıktı.

MHP: Kalelerimizde kayıp yok

MHP’nin oy kalesi olarak görülen Anadolu’da  gücünü koruduğu gözlendi.  AKP ve  MHPnin inişli çıkışlı da olsa oy oranlarını yakaladığı ve sandıktan, “evet” çıktığı belirlendi. Elazığ, Kayseri, Konya,Niğde,Karaman,Nevşehir, Yozgat,Kırıkkale, Kırşehir,Aksaray, ve Sivas illerinde MHP  ve Ak Parti 1 Kasım 2015 seçimlerindeki oy oranlarını az  bir kayıpla da olsa koruduğu görüldü. 1 Kasım’da toplam yüzde 77.9’zu bulan oy oranında az bir kayıpla bu 2017  referandumunda  yüzde 74,3 evet oyu çıktı.

MHP Karadeniz de Evet İle Çıktı

Karadeniz’deki  MHP tabanı bölgesel olarak inişler  çıkışlar gözlense de referandumdan yüksek “evet” oranlarıyla çıkıldı. MHP;  Ordu,Giresun,Trabzon, Gümüşhane, Çorum Samsun,Bayburt, Amasya ve Kastamonu gibi illerde oylarını korudu.

Güneydoğu’ya sınır iller

Akdeniz’in doğusu ve Güneydoğu’nun  batısındaki illerde ise, MHP oyları AKP oylarıyla birleşince, seçimlerde “evet” oranını arttırdı. Gaziantep,Adana,Kilis,Kahramanmaraş gibi illerde MHP ve AKP oylarının koruduğu ortaya çıktı.

Trakya Bölgesinde Oylarında Gerilime

Trakya  bölgesindeki oylarında gerileme görüldü. Trakya’daki AKP hem de MHP oyları güç kaybederek, “evet” oyları yüzde 28  gibi oranlarda kaldı.

 

Dilek Soyak

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1615 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • src eğitim kurumları -Biz kimiz?

  14 Ocak 2020 DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  src eğitim kurumları kurucusu Ayşegül SARICA sorularımızı yanıtladı Biz Kimiz Çocuklarımızı büyük ve kalabalık yapılarda kaybolmadan, kişisel özelliklerini keşfederek, özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirip topluma kazandırmayı hedef edinmiş bir okuluz. Deneyimli kadromuzla, Milli Eğitim programlarına sadık kalarak, bir dizi uluslararası eğitim sistemini sentezleyerek bize özel oluşturduğumuz bir eğitim programı uyguluyoruz. Eğitim,hizmet ve sosyal etkinlik Kalitemizden asla ödün vermeden “Eğitim ve spor sevmekle başlar “sloganı...
 • Ender Gül Anaokulu Esenyurt’ta Bir Numara

  04 Ocak 2020 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt’ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu verdiği eğitimle Esenyurtun bir numarası oldu Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeyi sevdirmek ,öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve çocukta olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır. src eğitim kurumları bünyesinde yer alan Ender Gül Anaokulu kurucusu Ayşegül SARICA “Eğitim ve Spor sevmekle başlar…sözünü önemsiyoruz, SİZ DEĞERLİ VELİLER, ÇOCUĞUNUZUN YETENEKLERİ VE FARKLILIKLARINI KEŞFEDİP YÜKSEK KALİTEDE EĞİTİM ALMASI İÇİN DENEYİMLİ, UZMAN ÖĞRETMEN VE EĞİTMEN KADRO...
 • Yazar Erhan SARICA anaokulu çocuklarıyla buluştu

  15 Temmuz 2019 EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, SON DAKİKA, YAZARLAR

  İstanbul Esenyurt ta Yazar Erhan SARICA öğrencilerle buluştu. Özel Ender Gül Anaokulu yıl sonu etkinliği kapsamında düzenlenen törende konuşan Yazar Erhan SARICA "Eğitim ve spor sevmekle başlar "dedi. ...
 • Ender Gül Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır

  15 Temmuz 2019 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Esenyurt ta faaliyet gösteren Ender Gül Anaokulu Kurucusu Ayşegül SARICA yeni eğitim öğretim yılına hazırlanıyoruz dedi. İstanbul Esenyurt Çınar mahallesi Fiyaka Esenşehir sitesinde sekiz yıldır faaliyet gösteren kurum başarılı çizgisiyle kendinden söz ettiriyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için kayıtlar devam ediyor,bizde hazırlıkları bitirmek üzereyiz. src haber ...