• src nakliyat
  • SERHAT KIRTASİYE&KİTABEVİ ESENYURT
  • SRC SİGORTA

logo

Yüzde 10’luk bu oy kaybı nereden kaynaklanıyor?

AKP bu seçiminde kendi kalelerinde kaybetti. Şaşırtıcı sonuçlar elde edilen diğer bölgelerde 1 Kasım 2015 seçiminde yüzde 57 olan AKP-MHP ittifakının oyları referandumda yüzde 46.8’le hayır cephesinin gerisinde kaldı. Oy kaybı yüzde 10’u aştı. Peki, ama bu 2017 referandumundaki  yüzde 10’luk oy kaybı nereden kaynaklanıyor? Biz  sizler  için araştırdık. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra yapılan yüzde on seçim barajlı bu sekizinci  2017 referandumundaki  halk oylamasında  oyların yarısını alamasa da kazandığı milletvekili sayısıyla tek başına iktidar olabildi.Kısaca , hiçbir parti tek başına iktidar olma çoğunluğunu elde edemedi.Gayri resmi olmayan sonuçlara göre sonuçlara göre halkın yüzde 51.36’sı değişikliğe ‘Evet’ dedi. Ancak AKP‘nin özellikle İstanbul gibi büyük ve metropol bir şehirde istenilen sonuca ulaşılamadı. Türkiye’nin 3 büyük şehirlerinden ikisi Ankara ve İzmir‘de de istenilen sonuca ulaşılamadı AKP’nin uzun bir süreden sonra AKP-MHP ortaklığına rağmen İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesi her iki taraf içinde şok etkisi yarattı. 1 Kasım seçimleri ile kıyaslama yapacak olursak, referandumda yüzde 10 oy kaybı yaşayan Erdoğan’ın bu sonuçlar karşısında hayal kırıklığı olarak ifade ediliyor. Akla evet gözüküp hayır diyenler de mi var gibi  bir soruda gelmiyor değil.

MHP: Oy kabının nedeni eyalet tartışmaları

2017 Referandumundan oy kaybıyla çıkan MHP buna neden olarak referanduma iki gün kala başlayan eyalet tartışmalarını gösterirken, önemli olanın sandıktan “evet” sonucunun çıkması diyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini içeren anayasa değişikliğinin Meclis’ten geçmesinde önemli bir rol oynayan MHP, referandumdan Ak parti ile birlikte oy kaybı ile  çıktı.

MHP: Kalelerimizde kayıp yok

MHP’nin oy kalesi olarak görülen Anadolu’da  gücünü koruduğu gözlendi.  AKP ve  MHPnin inişli çıkışlı da olsa oy oranlarını yakaladığı ve sandıktan, “evet” çıktığı belirlendi. Elazığ, Kayseri, Konya,Niğde,Karaman,Nevşehir, Yozgat,Kırıkkale, Kırşehir,Aksaray, ve Sivas illerinde MHP  ve Ak Parti 1 Kasım 2015 seçimlerindeki oy oranlarını az  bir kayıpla da olsa koruduğu görüldü. 1 Kasım’da toplam yüzde 77.9’zu bulan oy oranında az bir kayıpla bu 2017  referandumunda  yüzde 74,3 evet oyu çıktı.

MHP Karadeniz de Evet İle Çıktı

Karadeniz’deki  MHP tabanı bölgesel olarak inişler  çıkışlar gözlense de referandumdan yüksek “evet” oranlarıyla çıkıldı. MHP;  Ordu,Giresun,Trabzon, Gümüşhane, Çorum Samsun,Bayburt, Amasya ve Kastamonu gibi illerde oylarını korudu.

Güneydoğu’ya sınır iller

Akdeniz’in doğusu ve Güneydoğu’nun  batısındaki illerde ise, MHP oyları AKP oylarıyla birleşince, seçimlerde “evet” oranını arttırdı. Gaziantep,Adana,Kilis,Kahramanmaraş gibi illerde MHP ve AKP oylarının koruduğu ortaya çıktı.

Trakya Bölgesinde Oylarında Gerilime

Trakya  bölgesindeki oylarında gerileme görüldü. Trakya’daki AKP hem de MHP oyları güç kaybederek, “evet” oyları yüzde 28  gibi oranlarda kaldı.

 

Dilek Soyak

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI